ANASAYFA   I   TARİHÇE   I   ÜRÜNLER   I   UYGULAMA   I   DUYURULAR   I   İLETİŞİM   I    E-MAİL     

 

  MARTU GAZBETON DUVAR BLOKLARINDA SIVA UYGULAMASI

 

Sıva uygulamasına başlamadan önce duvar - kolon, duvar - kiriş bağlantı noktalarının kontrolü yapılmalıdır. Eğer arada boşluk varsa mutlaka harçla veya tutkalla doldurulmalıdır. Duvar kiriş veya duvar döşeme bağlantısında 1 - 2 cm boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluğu kapatmak için poliüretan köpük kullanılmalıdır. Ahşap takoz gibi malzemeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Tesisat kanallarındaki boruların sabitliği sağlanmalı ve boşluklar varsa harçla kapatılmalıdır. Aynı şekilde kapı, pencere ve duvar birleşim noktalarındaki boşluklarda da harç poliüretan köpük kullanılmalıdır.

Duvar sıvasında öncelikle iç sıva, daha sonra dış sıva uygulanmalıdır. Taze sıva aşırı güneş, yağmur, don ve rüzgar etkisinde kalmamalıdır. Uygulanan her sıva tabakası bir öncekinden daha düşük mukavemette yani daha düşük dozajda olmalıdır. Uygulanan sıva tabakasının sertleşmesi için en az 1 gün beklenmelidir. Duvar örgüsündeki şakül hataları sıvayla giderilmeye çalışılmamalıdır. Çünkü farklı kalınlıklarda veya fazla kalın uygulanan sıva tabakaları çatlaklara sebep olur. Farklı cins malzemelerin birleşim detaylarında veya binanın çalışmasının olası olduğu yerlerde sıva teli ( fibermesh ) kullanılmalıdır.

 

 

Öncelikle duvar yüzeyi üzerindeki toz, kir vb. maddeler sert uçlu bir fırça yardımıyla temizlenmelidir. Buradaki amaç bu maddelerin duvar ve sıva arasındaki aderansı engellemesini önlemektir.

Duvar yüzeyi hafifçe ıslatılmalı ama kesinlikle suya doyurulmamalıdır. Buradaki amaç ise sıva içerisindeki suyun duvar yüzeyi tarafından hızlı bir şekilde emilimini azaltmaktır.

 

 

 

Islatma işlemi bittikten sonra kalınlığı 3 - 4 mm civarında olan serpme tabakası uygulanır.1 ölçü çimento ve 3 ölçü dişli kum karışımında oluşan bu tabaka çarpma suretiyle uygulanmalıdır. Yüzeyin tamamen kapatılmasına gerek yoktur. Serpme tabakası duvarla sıva arasında bağlayıcı tabaka ve sıvayı taşıyıcı tabaka görevi yaparak uygulanacak sıvanın duvar yüzeyine tam olarak yapışmasını sağlar.

Serpme tabakası uygulanmasından sonra 1 gün beklenmelidir.Sıva uygulaması başladığında yüzey tekrar nemlendirilmelidir. Eğer kaba sıva ihtiyacı varsa 1 ölçü çimento + 1 - 2 ölçü toz kireç + 6 - 9 ölçü dişli kum karışımından oluşan sıva uygulanmalıdır. İnce sıva için ise 1 ölçü çimento + 2 ölçü toz kireç + 9 - 11 ölçü kumdan oluşan karışım uygulanmalıdır.

 

 

İç duvarlarda Martu Gazbeton duvar bloklarının üzerine serpme tabakasına ihtiyaç duymadan tek tabaka alçı esaslı sıva uygulaması yapılabilir. Ayrıca yine iç duvarlarda Martu Gazbeton duvar blokları üzerine seramik ya da fayanslar Martu Seramik yapıştırıcı ile doğrudan uygulanabilir.

Eğer Martu Gazbeton duvar blokları üzerine hazır sıva uygulaması yapılacaksa, üretici firmanın kullanma talimatları dikkate alınarak hazır sıva uygulaması yapılmalıdır.

    

 

Copyright © 2008 Martu İnşaat Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.

Organize Sanayi Bölgesi 2. Bulvar MARDİN-TURKİYE Tel:+90 482 215 14 19

Grafik Ajans +90 482 212 2283